27 Ekim 2010 Çarşamba

MUSTAFA HAKKINDA HERŞEYFilm okumak tabiri film izlemek tabirinden daha önemli gelir bana. Çünkü herkes film izler ama filmi okumak biraz izlemenin ötesine geçip belli analizleri yapmayı belli sonuçlara varmayı gerektirir diye düşünüyorum. Kıymeti tartışılmaz zamanımızı dolduracak filmlerin seçimide çok önemli. Benim bu anlamda sıkıntımı gideren bir program oldu. Çünkü deneme yanılma izlemeleri yada genel olarak yorumların iyi olması bence bir filmi izlemek için yeterli değil. Bu anlamda bana yardımcı olan Tv Nette yayınlanan Mustafa Ulusoy'un sunduğu Film Şeridi programı . Program yazar, psikolog, senarist, yönetmen ve bir çok alanda uzman isimlerin film sahneleri üzerine yorumları ile sohbet havasında gerçekleşiyor. Bu program aynı zamanda arşiv oluşturmam noktasında önemli bir referans olmuştur.
Mustafa Hakkında Her şey filmi ara ara açıp izlenmesi gereken , dolu ve derinlikli bir film gerçekten. Hiç bir şey göründüğü gibi değildir sloganıyla yola çıkan bu film aslında neden hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığı ile ilgili zamansal geçişler yaparak ve sarsıcı bir senaryo ile karşımıza çıkıyor.
Hayat öyle hızlı yaşanıyor ki , dolu dolu ama değerlendirmeden, ara ara geriye dönüp bakmadan yada çevremizi ne derece etkileyip etkilemediğimizi anlamadan kapitalist düzenin dayattığı tüketeceksin, düşünmeden bilinçli olmadan tüketeceksin(sadece maddi şeyler değil) mantığıyla çerçevelenmiş bir hayat. Belki dışarıdan rengarenk gözüken ama tatsız tuzsuz bir salata misali. Kahramanımızın bu anlamda  hayat ve yaşadıkları ile ilgili değerlendirmeleri geç kalmış bir zamanda gerçekleşiyor. Giden gidiyor, yitik sabit. Ama geç kalsada değerlendirmeler anlamı yakalamışsa birey kazanca odaklanılmalı , kaybedilenlere değil sanırım. Çok ayrıntı vermek istemiyorum ama gönül rahatlığı içinde tavsiye edebiliyorum . Çağan Irmak bence hep izlenesi filmler yapıyor. Ellerine sağlık...

4 yorum:

thalassapolis dedi ki...

Mustafa Hakkında Herşey benim Issız Adam'dan daha çok sevdiğim bir Çağan Irmak filmi. Mustafa hakkında öğrendiğiniz herşeyden sonra ona kızamıyorsunuz yaptıkları için. Ona karşı ne hissedeğimi kestirememiştim filmi izlerken. Yargılasam mı acısam mı bilememiştim. Filmin ayrı bir tadı da hiç kuşkusuz klasik müziklerin filme eşlik etmesi. Tekrar izlemek gerek. sevgiler...

Cemre dedi ki...

Müzikleriyle, sarsıcı sahneleriyle gerçekten insanın aklına kazınıyor bu film özellikle annesi ile diyalogları çok etkileyici ...ilginize teşekkürler..

hülya dedi ki...

En kısa zamanda izlemek üzere not ettim bunu, teşekkürler

Cemre dedi ki...

Evet izlenesi bir film gerçekten ,izledikten sonra da konuşalım:))